Havuz Elektrikli Isıtıcılar

Havuz ısıtıcı çeşitleri olarak baktığımız zaman elektrikli havuz ısıtıcısı yatırım maliyetli olarak en düşük olan seçenektir.

havuz elektrikli ısıtıcılar
elektrikli havuz ısıtıcısı gemaş

Havuz Elektrikli Isıtıcılar Çeşitleri ve Fiyatları

Günlük hayatımızda evimizde bunulan yüzme havuzu güzel bir mavi yaz gününde güneş gibi parlamaktadır. Yüzme havuzunuzda pırıl pırıl temiz ve kristal berraklığında. Yüzmeye karar verdiniz ve sevdiğiniz mayoyu da giydiniz yüzmeye hazırsınız. Ayağınızla suyu test ettiğiniz zaman fark edersiniz ki hava harika olabilir ama havuz suyunuz buz gibi.

Birçok havuz sahibi, yüzmek için çok mükemmel bir zaman gibi gördüğü günlerde buna benzer bir deneyim yaşamıştır. Bu durum son derece sinir bozucu olabilir. Fakat bir yüzme havuz elektrikli ısıtıcı bu durumu tamamen düzeltecektir. Bir havuz ısıtıcısı, çok sıcak bir günde beklenmedik bir şekilde soğuk olan bir havuzun sıcaklığının yükseltilmesine olanak sağlar.

Havuz Isıtıcı Seçenekleri

Havuz ısıtıcı çeşitleri olarak baktığımız zaman elektrikli havuz ısıtıcısı yatırım maliyetli olarak en düşük olan seçenektir.

Bu durumda her çeşit havuz ısıtma sistemleri belli özelliklere bağlı olarak, artıları ve eksileri içermektedir. Her bir yüzme havuzu ısıtıcı çeşidinin, nasıl çalıştığını, her bir türde bulunan tipik bir ısıtıcıyı satın almak için ne kadar para harcayabileceğinizi ve her bir çeşidi bir yüzme sezonu ya da takvim yılı boyunca çalıştırmanın ne kadara mal olacağını da bilmemiz gerekir.

Genelde tıpkı odun yakan sobalar gibi ya da elektrikli rezistanslı ısıtıcılar gibi havuz ısıtıcı rezistans türleri de vardır. Genelde bu çeşitler daha küçük tonajlı özel villa havuzları için kullanılır.

Güneş Paneli Havuz Isıtıcıları

Güneş havuz ısıtıcıları, genelde havuz suyunun ısıtılabilmesi için içinden dolaştığı güneş panelleri olmaktadır. Güneş ısıtıcı panelleri, güneşten gelen ısı ve enerjiyi emmekte ve daha sonra bir sirkülasyon sistemi aracılığı ile havuz suyuna aktarmaktadır. Güneş havuz ısıtıcının panelleri genelde çatıya monte edildiğinden, alan gereksinimlerinin ele alınması yeterince kolaydır.

Eğer halihazırda çatıya monte edilmiş olan güneş panelleriniz yoksa da bol miktarda alana sahip olmanız gerekir. Çatı yüzeyinizin iyi bir alanında güneş panelleriniz var ise; bu konuda havuz ısıtma sistemleri biraz daha zor olabilir. Genelde, güneş enerjisiyle ısıtma sistemlerinin güzelliği, güneş enerjisinin bedava olmasıdır.

Fakat güneş enerjisi ısıtıcınızdan su pompalamak için gereken elektrik bedava değildir. Havuzunuzun suyunu güneş enerjili ısıtma sisteminde dolaştırmak için de bir pompa gerekli olmaktadır. Genelde güneş ile ısınan havuzlarda kullanımınız hava nedeniyle bir şekilde kısıtlanacağından ötürü maliyetleriniz de daha yüksek olabilir.

Genel olarak, havuzu daha parlak, daha kuru alanlarda ısıtmak için daha fazla güneş ışığı alan saatlere sahip olunması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman elektrikli havuz ısıtıcıları daha pratik bir kullanım sağlamaktadır.

Elektrikli Havuz Isıtıcılarının Özellikleri

Elektrikli havuz ısıtıcıları özellikle profesyonel elektrik ve sıhhi tesisat bağlantıları ile kurulum maliyeti dahil edilse bile düşük bir maliyete sahip olacaktır. Fakat daha yüksek aylık işletme maliyetleri ile uzun vadede çok tasarruf sağlamamaktadır. Bunun yanında genelde boru tipi havuz suyu elektrikli ısıtıcı modelleri de çok büyük avantajlar sağlayan kullanışlı çeşitler arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda yüzme havuzu suyunuzu ısıtmak için dış ortam sıcaklıkları bu cihazlar için önemli değildir. Direk rezistanslı bir sistem olmasından kaynaklı üreteceği enerji bellidir. Genel olarak yatırım maliyeti düşük olmasından kaynaklı tercih edilir.

Havuz Elektrikli Isıtıcı Gereksinimleri

Birçok havuz müşterisinin, eğer fırsatları varsa, bir havuz ısıtıcısının kurulmasını tercih ettiğini görülmektedir. Bununla birlikte, yüzme havuzu ısıtıcılarının elektrikli özelliklere sahip olarak, çok kullanışlı ve avantajlı olması da bunda etkili olmuştur. Genel olarak, çoğu açık havuz, daha sıcak iklimlerde ısıtıcılara gerek duymaz.

Fakat genellikle daha soğuk olan bazı bölgelerde, havuz suyunuzu düzenli olarak yüzebilecek kadar konforlu hale getirilmesi için havuz ısıtıcıları neredeyse bir gereklilik olmaktadır. Eğer; Kapalı bir yüzme havuzuna sahipseniz, mutlaka bir ısıtıcıya ihtiyacınız olacaktır. Suyu ısıtmak için güneşin sıcaklığına güvenilemez ve havuz suyu sıcaklığını uygun bir şekilde ayarlanması gerekir.

Havuz elektrikli ısıtıcı kullanılacaksa eğer cihazın kapasitesini kaldırabilecek bir elektrik kablo ve pano alt yapısına sahip olması gerekir.

Elektrikli Havuz Isıtıcı Cihazları

Çok sık kullanılan elektrikli ısı eşanjörü, genelde yüzme havuzu suyunu ısıtmak için kullanılan çok etkili bir cihaz olmaktadır. Elektrik ile çalıştırılır ve üretilen enerjiyi de akıştaki havuz suyuna aktarmaktadır. Elektrikli ısı eşanjörü, filtrelemeden hemen sonra boru hattına takılmaktadır. Eşanjör de kurulu ise ölçüm ve kontrol teknolojisinin önüne ya da bir dozajlama istasyonunun ön kısmına kurulmalıdır.

Bunun aksi bir durum olursa da malzeme artan klor konsantrasyonlarından ötürü zarar görebilir. Bu konuda kendi güvenliğiniz için bu uygulamada elektrik bağlantısı mutlaka lisanslı bir elektrik şirketince yapılmalıdır. Elektrikli ısı eşanjörleri de paslanmaz çelik ya da titanyumdan yapılmaktadır. Aynı zamanda havuz suyu tuz elektrolizi ile arıtılırsa, bir titanyum eşanjörü önerilmektedir.

Havuz Suyu Isıtmada Etkili Cihaz

Çok fazla kullanım sağlanan başka bir havuz ısıtıcısı da waterfun havuz ısıtıcı olmaktadır. Kurulumu oldukça kolay olmakta ve bir o kadar da güvenli ve sağlam özelliktedir. Aynı zamanda dijital su akışı ve sinyali de bulunmaktadır. Pislik tutmayan ısıtıcı özelliği ile paslanmaya karşı da garantilidir.

Oldukça sağlam ve teknolojik yapıda olan bu cihaz havuz ısıtmada kullanılan en doğru ve güvenilir araçlardan biri olarak havuz sahipleri tarafından çok sık tercih edilmektedir. Hem kullanım kolaylığı hem de dijital özellikleri ile ısı kontrolü de sağlamaktadır.

Isıtıcılı Havuz Sistemlerinin Avantajları

Gündelik yaşamda keyif almanın bir yolu da sağlıklı bir havuzda yüzmek olmaktadır. Bu konuda yüzmeyi rahatsız eden düşük sıcaklıklar nedeniyle havuz ısıtma sistemleri devreye girmektedir. Havuz ısıtıcısına sahip olmanın sayısız faydası bulunmaktadır. Bunlar;

Yüzme sezonunuzu uzatarak, havuz kullanımını Nisan ayından Eylül’e kadar uzatılmaktadır. Akşamları serinlerken ısıtıcıyı havuz için konforlu su sıcaklığına getirdikten sonra keyifli bir yüzmenin tadı çıkarılır. Doğru ısıtıcı ile havuzunuzun avantajlarından yılın büyük bir bölümünde, kesintisiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Ailenizle çok keyifli vakitler geçirebilir, yüzme havuzu ile rahat bir su sıcaklığının tadını çıkarabilirsiniz. Aile oyunlarının yanında aynı zamanda biraz egzersiz de yapılmaktadır. Su ılık olduğu zaman havanın rahat bir yüzme sıcaklığında olup olmaması çok da önemli değildir.

Gece yüzme deneyimi için ısıtılmayan havuzlarda, su sıcaklığı hava sıcaklığındaki değişimlere bağlı olarak dalgalanmaktadır. Fakat ısıtmalı bir havuzda, hava sıcaklığı ne olursa olsun havuz sıcaklığı sabit kalmaktadır. Bu durumda sizin ya da ailenizin sabahın erken saatlerinde yüzmenizi ya da akşamları havuz partilerinden keyif almanızı sağlar.

Yüzme, eklemleri çok fazla yormayan, düşük etkili bir aerobik egzersiz olmaktadır. Yaşınız ne olursa olsun bu insan vücudu için çok önemlidir. Isıtmalı bir havuzda egzersiz yapmak için yüzmek çok daha iyi bir egzersiz olmaktadır.

Isıtıcılı Havuz Sistemleri Fiyatları

Genelde son derece kullanışlı ve gereklilik olan havuz suyu ısıtma sistemleri çok fazla seçenek ve model ile karşımıza çıkmaktadır. Bu nokta da fiyatlarda aynı şekilde farklı boyutta ve seçenekte değişiklik göstermektedir. Genelde hem kalite hem de ekonomik seçenekleri ile neta havuz ısıtıcı fiyatları oldukça uygun ve bir o kadar da kaliteli olmaktadır.

Havuz elektrikli ısıtıcılarda hem işlevsel olarak hem de kapladığı alan bakımından karşımıza çok farklı havuz ısıtıcı seçenekleri çıkmaktadır. En kullanışlı ve güvenli olan seçenekler arasında ihtiyaçlarınıza uygun olan çeşitleri seçebilirsiniz. Hem havuz konforundan hem de güvenliğinden faydalanabilirsiniz.

Havuz ısıtma sistemleri daima gerekli olan hem sağlıklı hem de dayanıklı ürünler olmaktadır. Havuz kullanımını hem çok keyifli hem de sağlıklı bir hale getirmektedir. Bu şekilde hem çok uzun süre kullanım sağlanmakta hem de kullanılan cihazlar sayesinde istenilen zaman da yüzme deneyimi yaşanmaktadır.