Havuz Isıtma Pompaları
En Düşük Isıtma Maliyetli Çözüm

Havuzunuzu ısıtmak için ihtiyaç olan havuz ısıtma pompasını kendinizde hesaplayabilirsiniz. Detaylı havuz ısıtma hesabı yapmadan değerleri girerek ihtiyaç olan kapasiteyi bulabilirsiniz.

Two columns
Vertical
Horizontal
Yüzme Havuzu İçin Isı Pompası Hesabı
Havuz Bilgileri
Name Total
"{{getWooProductName}}" has been added to your cart

Havuz Isı Pompaları Çeşitleri ve Faydaları

Havuz özellikle yaz aylarında hem serinlemek hem de rahatlamak için kullanılan bir şeydir. Yaz aylarında her ne kadar hava sıcaklıklarına bağlı havuz suyu ısınıyor olsa da bazı zamanlarda suyun istenilecek düzeye ulaşamaması özellikle açık havuzlarda keyif kaçırıcı olabilmektedir. Kış aylarında ya da yaz aylarında her zaman havuzu keyif ile kullanabilmek için ise havuz ısıtma sistemleri kullanılabilmektedir.

Havuz ısıtma sistemleri sayesinde her zaman havuzlarınızı büyük bir keyif ile kullanabilirsiniz. İster yaz aylarında isterseniz de kış aylarında kullanabileceğiniz bu sistemler sayesinde havuzunuzun su sıcaklığı her zaman keyif yapmanıza müsaade edecek düzeyde olacaktır.

Havuzlar için özel üretilen bu ekipmanlar sayesinde havuz suyunuzun sıcaklığını ve havuz suyu değerlerinizi dilediğiniz zaman görebilir böylelikle su sıcaklığı gibi durumları rahat bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Havuz Suyu Isıtma

Havuz suyunu ısıtma konusunda birçok farklı sistem ve seçenekten faydalanılabilmektedir. Geleneksel olarak kullanılan yöntemler havuz suyunu ısıtmada yararlı olsalar da çok fazla enerji tüketmektedir. Aynı zamanda bu sistemlerde suyun sirkülasyonu yeterli miktarda sağlanamadığı için havuzlarda çeşitli bakteri ve mikroorganizmaların üremesine yol açmaktadır. Bu durumda çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.

Geleneksel yöntemler hem enerji harcaması hem de sağlık açısından verimsiz olmaktadır. Buna karşılık teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yeni nesil iklimlendirme elemanları sayesinde havuz suyu ısıtmada çok az enerji tüketimi ile yüksek verimlilik sağlanmaktadır. Üstelik havuz için ısı pompası olarak kullanılan bu sistemler sürekli olarak su sirkülasyonu sağladıkları için çok daha sağlıklı olmaktadırlar.

Havuz Isı Pompası

Isı pompası ortamda bulunan hava, su ve toprak gibi elementlerden beslenerek havuzun ısınması, temizlenmesi ve havalandırması gibi işlemleri doğaya ve havuza zarar vermeden yerine getirmektedir. Çalışma sisteminde yer alan özel eşanşör sistemi ile havuz ısı pompaları ortamda yer alan küçük miktardaki enerjileri kullanarak havuzun suyunun ısınması ve soğumasını sağlamaktadır.

Havuz ısı pompası aynı zamanda havuzlarda kolayca üreyebilen mikrop ve bakterilerin üreme ortamlarının oluşmaması için sürekli olarak sirkülasyon yapılmasını sağlamaktadır. Havuz ısıtma pompası olarak kullanılan cihazlar ihtiyaç duydukları enerjinin büyük bir bölümünü ortamdaki havadan sağlamaktadır.

Gerek havuz işletmecileri gerek se evlerde kullanılan bireysel havuz sistemi sahipleri için ısı pompaları ciddi miktarda tasarruf sağlamaktadır. Havuz ısı pompaları ihtiyaç duydukları enerjinin %75 ini ortamdaki havadan alırken sadece % 25’lik kısmını elektrikten karşılamaktadır. Fosil yakıt kullanılmaması ve düşük enerji tüketimi sayesinde hem doğaya hem de cebinizi korumaktadırlar.

Havuz Isı Pompası Çeşitleri

Havuz suyu ısıtmak amacı ile kullanılan ısıtma pompaları için birçok farklı seçenek ve farklı çeşitleri bulunmaktadır. Havuz suyu ısıtma pompaları havuzun kulanım amacına göre farklı çeşitlerde kullanılmaktadır. Özel ısıtma ekipmanları sayesinde havuzunuzu daha uzun süre kullanabileceğiniz gibi havuzunun daha sağlıklı olmasını da sağlamış olursunuz.

Havuz ısı pompası uygulamalarında MCTpool olarak havuzunuzun büyüklüğüne ve ihtiyaçlarına göre en uygun ısıtma elemanlarınızı kullanmanızı sağlamaktayız. Kullanmış olduğumuz ürünler sayesinde yüksek verimlilik ve maksimum seviyede tasarruf sağlayabilirsiniz.

Havuz suyu ısıtma ısı pompası fiyatları kullanılacak olan cihaza ve havuzun çeşidine göre değişim göstermektedir. MCTpool olarak havuzlarınız için en verimli ve tasarruflu ekipmanları en uygun fiyata bulmanıza yardımcı olmaktayız.

Baymak Havuz Isı Pompası

İklimlendirme ekipmanları konusunda en iyi ekipmanları üreten ve sektörde lider konumda olan baymak havuzlarınız içinde özel ürünler üretmektedir. Baymak havuz ısı pompası yüksek verimlilik ve enerji tasarrufu ile sağlıklı bir şekilde havuzlarınızı kullanmanızı sağlamaktadır. Baymak ısı pompaları eşanşör sistemi sayesinde havuz suyu ısıtmada sessiz bir çalışma sağlayarak diğer cihazlara göre daha düşük bir yer kaplamaktadır. Buda uygulanabilir olmasını kolaylaştırmaktadır.

Farklı boyutlarda çeşitleri bulunan baymak ısı pompaları havuz büyüklüklerine göre doğru konumlandırması ile en iyi sonucu sağlamaktadır. MCTpool konusunda uzman mühendisler tarafından hesaplamalar yaparak size özel proje üretir ve böylece kurulumda kolaylık ve daha rahat uygulanabilirlik sağlamaktadır. Isı pompalarının kullanım ve uygulanmasında en iyi çözümler için firmamız aynı zamanda danışmanlık hizmeti ile de sizlere yardımcı olmaktadır.

Baymak Isı Pompası Fiyatları

Dilediğiniz her an havuzunuzu en rahat bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak baymak havuz ısı pompası fiyatları ile dikkat çekmektedir. En kaliteli ve verimli ısı pompaları arasında yer alan baymak ısı pompaları alırken de kullanırken de cebinizi korumaya yardımcı olmaktadır. Bu alanda özellikle en az tüketim değerlerine sahip olması ile havuzlarını her an keyifle uzun süre kullanmak isteyenler için baymak en iyi çözümleri sunmaktadır.

Havuz suyunu en kısa sürede istenilen derecelere getirmeyi sağlayan ısı pompaları havuzların keyif içinde kullanılması için önemlidir. Aynı zamanda baymak ısı pompası fiyatları ile sağlığınızı da korumaya yardımcı olmaktadır.

Su sirkülasyonunun düzenli olarak sağlanması ile havuz içinde zararlı olan mikroorganizmaların üremesi de engellemektedir. Bu özelliği sayesinde ısı pompaları hem keyifli zamanlar geçirmenizi sağlarken hem de sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

Havuz Suyu Sıcaklığı Ne Kadar Olmalıdır?

Havuzlar özellikle yaz aylarında sıcak havalarda serinlemek ve rahatlamak için sıklıkla kullanılmaktadır. Güneş ışıkları havuz suyunun bir süre ısınması için oldukça önemlidir. Havuz suyunun insanın rahat edebilmesi ve rahatsız etmemesi için 25 ila 27 derece arasında olması gerekmektedir. Havuz suyunun olması gereken bu sıcaklık dereceleri havuzlarda bakteri ve mikroorganizmaların üremesinin engellenmesi içinde önemli olmaktadır.

Havuz suyu ısısını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Geleneksel havuz suyu ısıtıcıları bu hesaplamaları dikkate almadığı için suyu belirli bir sıcaklıkta tutmak oldukça zor olmaktadır. Suyun sıcaklığını etkileyen faktörlerden en belirgini çevre ısısı ve doğa olayları olmaktadır. Bir diğer etken ise havuzun etrafını çevreleyen toprak ve beton gibi etmenlerde suyun sıcaklığını etkileyen etkenlerdir.

Havuz Suyu Sıcaklığının Ölçülmesi

Havuz suyu sıcaklıkları çevresel etkilere göre sürekli olarak değişmektedir. Havuz suyunun sıcaklığını sabit bir aralıkta olması için kullanılan ısıtıcının havuz suyunu ölçerek ısının düşmesinin ardından çalışarak suyun sıcaklığını ideal aralığa getirmesi gerekmektedir. Havuz suyu ölçümlerinde özel olarak üretilmiş ısı ölçerler vasıtası ile suyun sıcaklığı ölçülebilmektedir.

Bunun yanında yeni nesil su ısıtıcı pompaları ise suyun sıcaklığını kendileri ölçerek otomatik olarak hareket edebilmektedir. Havuz suyu ölçmede kullanılan ısıtıcıya göre farklı özelliklerde ısı ölçerler kullanılabilmektedir.

Isı pompaları suyun sıcaklığını kendileri ölçerek olması gereken ideal ısı seviyesini kendisi ayarlamaktadır. Havuz suyu sıcaklığı ölçme sayesinde havuza girenlerin havuz suyunun sıcaklığını kendileri görmesi ve buna göre suyun sıcaklığını ayarlaması sağlanmaktadır.

Havuz Suyu Sıcaklığı Hesaplama

Havuz suyu hesaplanmasında bazı hesaplamalar yapılmaktadır. Bu hesaplamalar ile suyun ideal ısısının ne zaman düşeceği ve ne kadar olması gerektiği gibi etkenler kolayca hesaplanabilmektedir. havuz suyu değişimlerinde su taşınımları ile su sirkülasyonu sırasında meydana gelen hareketinde dikkate alınması gerekmektedir.

Havuz suyu ısıtma hesabı için Qt=αt*(th-tç) [2] (1) th=Havuz suyu sıcaklığı(ºC) tç=Çevre hava sıcaklığı(ºC) αt=Su yüzeyi taşınım katsayısı(kCal/m²hºC) formulü uygulanmaktadır.

Açık havuz ısıtma hesabı kapalı havuzlara göre farklı olmaktadır. Geleneksel havuz suyu ısıtıcılarında suyun sıcaklığını ölçmemiz ve suyu ısıtmada kendi hesabımızı yapmamız gerekmektedir. Buda oldukça zorlu bir hesap olduğu için çoğu zaman havuzların ideal ısı aralığında olması zor olmaktadır. Modern havuz ısıtıcıları ise kendisi havuz suyu sıcaklığı ve dış etkenleri hesaba alarak ideal su sıcaklığını hesaplamada kendileri yapmaktadır.

Havuz Isıtma Sistemlerinin Avantajları

Havuz büyük bir keyif ve huzur veren bir objedir. Aslında su insana huzur veren bir nesnedir. Berraklığı ve sadeliği ile insanı dinlendiren bir yapısı vardır. Özellikle evimizin önünde ya da bir yüzme alanında havuza girmek oldukça keyif verirken aynı zamanda yüzme tüm kasları çalıştıran bir spor olması ile öne çıkmaktadır.

Ancak hem mevsim şartlarından hem de suyun kendi öz ısısını çabuk kaybetmesinden ötürü havuza girmek her zaman mümkün olamamaktadır. Havuz ısıtma hesabı olmayan yerlerde su sıcaklığı ani olarak düşüş gösterdiği için insanı rahatlatması beklenen su insanın üşümesine ve hasta olmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle geliştirilen havuz ısı pompaları havuz suyunun sirkülasyonunu sağlayarak hem ısınmasını hem de temizlenmesini sağlamaktadır. Su sıcaklığının hem çok sıcak olması hem de soğuk olması zararlı mikropların su içerisinde daha hızlı bir şekilde üremesini sağlamaktadır. Bu durumda havuzlardan kaynaklı ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olmaktadır.

Dört Mevsim Havuz Keyfi

Havuz sahibi olan birçok insan havuzlarını diledikleri zaman keyif yapabilmek eğlenceli vakitler geçirebilmek için yaptırmaktadır. Ancak yeterli donanıma sahip olmayan havuzların her zaman kullanılması zor olduğu için keyif yapılması planlanan havuzlar sadece görsel olarak kalmasına neden olmaktadır. İşte bu nedenle MCTpool olarak havuzlarınız için özel ekipmanlar sağlayarak havuzlarınızın sadece görsel olarak değil işlevsel olarak da kullanılmasını sağlamaktayız.

Havuz ısı pompası uygulamalarımız sayesinde havuzlarınızın ideal yüzülebilecek sıcaklıkta olmasını sağlayarak dört mevsim havuz keyfi yapmanıza imkan sunmaktayız. Havuz ısı pompaları sayesinde işletmelerde müşterilerine dört mevsim havuz kullanım imkanı sunmaktadır. Bu sayede havuz işletmeleri müşterilerine daha uzun süreler havuz kullanma imkanı sunmaktadır. Bu durumda işletmelerin karlılık oranlarının artmasına yardımcı olmaktadır.

Havuz Isı Pompalarının Kullanım Alanları

Birçok otel ya da spor salonu kullanıcılarına havuz hizmeti vermektedir. Havuz işletmeciliği yapılan bu alanlarda müşteriler genel olarak kış aylarında da havuza girebilmek ve yüzme sporu yapabilmek için gitmektedir. Bu nedenle de her mevsimde bu yerlerdeki havuzların kullanılabilir sıcaklıkta olması gerekmektedir.

Özellikle kapalı yüzme havuzlarında yaz aylarında da suyun sıcaklığını korumak zor olabilmektedir. Bunun nedeni ise açık havuzlar güneş ile ısınırken kapalı havuzların bu imkanı olmamaktadır. Bu nedenle bu gibi işletmeler havuz sıcaklığını ayarlamak için ısı pompası kullanmaktadır. Havuz ısı pompaları sadece otel, spor salonu ya da yüzme tesislerinde kullanılmamaktadır.

Isı pompaları bireysel havuza sahip olan kişilerin havuzlarında da kullanılabilmektedir. Üstelik bunun için havuzların donanımlarında ya da yapılarında bir tadilat yapmaya gerek olmamaktadır. MCTpool olarak havuz yapımı, havuz temizliği ve kimyasalları ile havuz ısıtma ekipmanları konusunda her türlü teknik ve bilgi desteğini sizlere sağlamaktayız. Deneyimli ekibimiz ile sitemiz iletişim kanallarından iletişim sağlayabilirsiniz.

Havuz Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme havuzu bütün yaz boyunca çok popüler bir alan olmaktadır. Bu nedenle de düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Genel olarak havuzu yüzme sezonunda çok hijyenik bir durumda tutmak için pek çok farklı adım izlenmelidir. Aynı zamanda havuza çok fazla kişinin girmesi, her türlü bakteri, virüs ve daha birçok zararlı organizmaların oluşmasına neden olmaktadır.

Genel olarak düzenli bir şekilde havuz bakımı yapılmalı ve yüzme alanı daima hijyenik olmalıdır. Bu kapsamda karşımıza pek çok farklı seçenek ve farklı kimyasal çıkmaktadır. Genel olarak havuz bakımı nasıl yapılır bunu detaylı bilmek ve uygulamak son derece önemlidir.

Havuzun Temiz Olmasının Önemi

Evinizin bahçesinde bir yüzme havuzunun olması, sıcak yaz günlerinde serinlemenize yardımcı olmaktadır. Eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan bu havuzun temiz tutulması da son derece önemli olmaktadır. Genelde havuzlar ne kadar temiz olursa ve düzenli bakım ve temizlik havuzu yüzülebilir ve sağlıklı özellikte tutar.

Havuzu yaprak, döküntü ve yosunlardan arındırmak ve aynı zamanda giderlerin temiz kalmasına ve düzgün çalışmasına da destek olmaktadır. Havuz temizliğinde bazı havuz bakımı püf noktaları bulunmakta ancak temizlik bunlarla sınırlı kalmamaktadır.

Sudaki yaprakları ve diğer tüm kalıntıları temizlemek için bir yaprak temizleyici kullanmak.

Sertleşmiş olan havuz kalıntıları gevşetmek için havuz duvarlarını, basamaklarını ve merdivenleri fırçalamak.

Havuz zemininde, duvarlarında ve basamaklarında bulunan kalıntıları temizlemek için doğru fırça ve ekipman kullanmak.

Filtrenin kontrol edilip, temizlenmesi.

Bakteri ve yosun oluşumunu engellemek ve kimyasalların homojen karışımına yardımcı olmak için suyun sirkülasyonunu sağlamak.

Havuzun kimyasal dengesini ve de pH seviyelerini kontrol etmek.

Serbest klor seviyesini ideal oranda tutmak bakteri ve yosunları yok etmek için havuza ayda 1 sefer sıvı klor ile şoklama işlemi yapmak.

Alg yosun büyümesini yavaşlatmak için alg yosun öldürücü eklemek.

Tüm bunlara ek olarak, su sirkülasyonu için pompayı her gün yaklaşık 8 ila 12 saat çalıştırın. Suyun sirküle edilmesi sonucunda yosun ve bakteri oluşumunun engellenmesine yardımcı olursunuz. Aynı zamanda suyun havuz filtresinden yeterli miktarda geçirilmesine, kirleticilerin ve diğer parçacıkların da filtrede tutulmasına yardımcı olmaktadır.

Bunun yanında iyi bir sirkülasyon, kimyasalları sistem boyunca karıştırmakta ve dağıtmaktadır. Tüm bu işlemler için hizmet bölgesi olarak ihtiyacınıza göre alanya havuz firmaları arasında olan firmamız gerekli olan tüm kimyasal ürünleri temin edilmektedir.

Havuzun Temizlik Dengesi Nasıl Korunur?

Yaz mevsiminde hijyenik bir yüzme havuzu, temiz su ve dengeli su kimyası, havuz bakımının anahtarı olmaktadır. Havuzu havuz bakım seti ile temizlemek ve havuz temizleyici eklemek işlemlerinde haftalık bir rutin oluşturulmalıdır. Şok klor uygulaması da pek çok havuz problemini çözmekte ve önlemektedir.

Havuz suyundaki pH’ı serbest kloru ve toplam kloru rutin olarak her gün test edilmesi gerekir. Bazı olumsuz durumlarla karşılaşırsanız da ek bir şok klor uygulayabilirsiniz. Bu durumlar; çok şiddetli yağmurlar ya da fırtınalar, her zamankinden daha fazla yüzücü, kötü kokulu su, aşırı sıcaklıklar, alg büyümesi, bulanıklık ve sümüksü su gibi durumlar olmaktadır.

Havuz Temizliğinde Kimyasal Kullanımında Güvenli Alan Oluşturmak

Havuz kimyasallarında direk göz ile suyun berraklığına bakarak ideal oranlardadır diyemeyiz. Havuz kimyasal parametrelerin doğru ve ideal değerlerdir diyebilmemiz için mutlaka kontrol edilmelidir. Bu testlerin ardından doğru kimyasal ve miktarlarda ürünler seçerek uygulama yapılmalıdır. Yanlış uygulama cilt ya da göz hasarına sebep olabilir ve yutulması durumunda daha tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir.

Hem kendinizi hem de havuzunuzu güvende tutmak için, havuz kimyasallarında güvenlik önlemlerini mutlaka uygulayın. Peki dikkatli ve güvenli havuz bakimi nasıl olur?

Tüm havuz ürünlerini çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutmalısınız.

Temizleme süreçlerinde lastik eldiven ve gözlük takmalısınız.

Kimyasalları kullandıktan hemen sonra mutlaka giysilerinizi ve ellerinizi yıkamalısınız.

Ürün etiketinde yer alan dozaj talimatlarına ve güvenlik önlemlerine mutlaka uyulmalıdır.

Kimyasalları üreticinin talimatlarına göre saklamalısınız.

Dökülen malzeme asla orijinal kabına geri koyulmamalı ya da ev çöpüne atılmamalıdır.

Spa, havuz ya da ev kimyasallarını asla birbirine karıştırılmamalıdır.

Suya kimyasal ekleyin fakat kimyasallara su eklemeyin.

Havuzunuzu kapattıktan sonra kullanılmayan kimyasalları mutlaka atın.

Havuzu tekrar açtığınız zaman yeni kimyasallar satın alıp, kullanın.

Tüm bu önlemler neticesinde havuz bakımı nasıl yapılır nelere dikkat edilir? detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.

Havuz Temizliğinde Test İşlemleri

Havuz temizliğinde su dengesini bir test kiti ile kontrol etmek de son derece önemli ve faydalı olmaktadır. Test şeridini suya batırdıktan sonra olması gereken tabloyla karşılaştırın. pH okuması havuz suyunuzun ne kadar asidik olduğunu söyler.

Suyun bulanık olmaması ve hatta göz tahrişini de engellemek için bu değerin kontrol altında tutulması gerekir.

Havuz ph değerinde 7,2 ile 7,6 arası ideal değerlerdir. pH’ı ayarlamak için de talimatlara göre bir pH artırıcı ya da düşürücü kullanılmalıdır. Suyun ph değeri ilk kontrol edilmesi gereken parametredir. Sonra havuz için diğer parametrelere bakılmalıdır.

Temel olarak serbest klor, toplam klor, ph değeri ,stabilizatör seviyesi (siyanürik asit cya) ve alkalinite değerlerine bakılmalıdır. Bu değerleri test edebileceğiniz cihazlarımıza ve fiyatlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Genelde havuz suyu temizleme işlemlerinde bu testler çok etkili ve koruyucu olmaktadır. Ölçülen değerlere göre kimyasal maddeler kullanılarak daha verimli ve güvenli bir havuza sahip olursunuz.

Havuz Temizleme Teknikleri

Havuz suyu temizlemesinde havuz şoklaması, havuzun klor seviyesini yükseltir ve havuzu bağlı klor moleküllerinden uzak tutmak için gerekli bir adım olmaktadır. Bu işlem bulanık suyu iyileştirir, bakterileri ve yosunları öldürür.

Bu uygulama da güneş çok hızlı bir şekilde yakacağı için alacakaranlıkta ya da gece şok kullanılması daha uygun bir adım olacaktır. Genel olarak havuz temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı pek çok farklı seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır.

Havuz temizliği kimyasal ve mekanik olarak ikiye ayırabiliriz.

Kimyasal olarak temel değerleri ideal oranlarda tutacak şekilde havuz kimyasalları kullanılmalıdır. Mekanik temizlikte ise havuz dip temizliği süpürge işlemleri yapılmalıdır. Ardından ters yıkama durulama işlemleri yapılarak polyester kum filtresi içerisindeki biriken kirler dışarı atılır. Polyester havuz filtreleri içerisinde bulunan kuvars kumları filtre özelliği kontrol edilerek ortalama 3-5 sene içerisinde değiştirilmelidir.

Yaz aylarında yoğun kullanımlarda günlük olarak taze su ilavesi yapılmasında fayda vardır.

Havuz Suyu Sorunlarını Giderme

Havuz suyu sorunları pek çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan biri de yosun istilasına uğramış olan havuz suyunu temizlemektir. Bu anlamda bulanık su kötü sirkülasyon, zayıf filtrasyon ve uygun olmayan su dengesi, havuz suyunun bulanık olmasına sebep olabilir. Bu konuda suyu sık sık test etmek çok önemlidir.

Firmamız alanya havuz kimyasalları firmaları arasında kadrosunda elektronik test cihazları kullanarak müşterilerine rapor veren nadir firmalardandır. Havuz suyu sorunlarını gidermede kimyasal analizlerin doğru şekilde yapılması oldukça etkilidir.

Başka bir sorunda alg büyümesi olmaktadır. Bu konuda yüzeyde büyüyen algler genelde dezenfektan veya alg öldürücü eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Şok klor uygulaması ve havuz kum filtresi kontrolü oldukça yaygın kullanılan yöntemlerdendir.

Aynı zamanda bu duruma sıklıkla pH dengesizliği de eşlik etmektedir. Önce suyunuzun pH’ı dengelenmeli ve ardından bir yosun tedavisi uygulanmalıdır.

Yeni bir alg büyümesini önlemek için de havuzunuzun yüzeylerini detaylı bir şekilde temizleyin. Geri dönüşün tam önlenmesi için haftalık olarak yosun ilacı kullanılmalıdır.

Havuz Süpürme ve Vakumlama İşlemleri

Havuz suyunuz dengelendikten sonra, temizlik sırası gelmektedir. Havuz otomatik temizleme robotları, havuz bakımı için çok güçlü bir araçtır. Yosun oluşumunu engellemek ve bununla mücadele etmek için yardımcı olurlar ve suyu da dengede tutarlar. Suyun üzerinde yer alan yüzen yaprakları ve diğer tüm kalıntıları çıkarmak için bir havuz kepçesi ile kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bir havuz fırçası kullanarak, yosunları ve yapışmış kalıntıları çıkarmak için havuzun duvarlarını, zeminini ve basamaklarını fırçalamak gerekir. Aynı zamanda vakum işlemlerin de de bazı yöntemler kullanılmaktadır. Öncelikle temel kullanılan yöntem teleskopik havuz süpürge sapına bağlı süpürge ile manuel temizlik işlemidir.

Bu temel manuel süpürge işleminde süpürgeye bağlı havuz hortumlarının havasının doğru bir şekilde alınması işlem için oldukça önemlidir.

Havuz Bakımında Önemli Unsurlar

Havuzunuzu soğuk havalarda kapatmanızın zamanı geldiğinde, havuzu kışa hazırlamak, ömrünü uzatmak için dikkat edilmesin gerekli bazı adımlar olmaktadır. İster yer altı havuzunuz olsun ister yer üstü havuzunuz olsun, kullanmadığınız zamanlarda havuzunuzdan kir ve birikintileri uzak tutmak için iyi bir havuz örtüsüne ihtiyacınız olacaktır.

Havuz örtüleri aynı zamanda suyun ve kimyasalların buharlaşmasını engellemekte, su sıcaklığının korunmasına da yardımcı olmaktadır. Sağlam bir havuz örtüsü almak da son derece önemlidir. Dokunulduğunda pürüzsüz ve birikintileri ve tortuları dışarıda tutan özellikte olması son derece önemlidir.

Bu şekilde yosun oluşumu olmaz ve havuz da daha temiz kalır. Mevcut havuzunuz Antalya Alanya bölgesinde ise ve havuz bakimi nasil olur gibi bir bilgi ve hizmet arayışında iseniz alanya havuz bakım firmaları arasında bulunan firmamızdan hem havuz kimyasalları hem de bakım ve temizlik ile ilgili her türlü bilgiyi temin edebilirsiniz.

Havuz Kimyasalları ve Önemi

Havuz kimyasallarını kullanırken ilk yapılması gerek mevcut kimyasal değerleri bir test kiti ile ölçmek olmalıdır. Bu konuda antalya havuz firmaları arasında bulunan firmamız gerekli test ve analizleri yaptıktan sonra uygulamaya geçmektedir.

Örneğin Ph değeri 7,0 altında asitik olduğundan havuz derzlerinde aşınmalar ve havuz küpeşte ve travertenlerinde de erimeler meydana gelmektedir. Bunun haricinde uygun olmayan kimyasal değerleri gözlerde yanma ve ciltte kızarıklıklar oluşturmaktadır.

Tüm bu nedenlere bağlı olarak, antalya havuz kimyasalları firmaları arasında bulunan firmamızı tercih etmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Havuz temizleme işlemlerinde ve havuz kimyasalları temin etmek ve uygulama işlemlerinde profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

Havuz Temizleme Firmaları

Yoğun olarak yüzme havuzlarının bulunduğu Akdeniz bölgemizde yaz döneminde çok sık kullanılan havuzların ihtiyaç duyduğu bakımlarının yapılması için Antalya yüzme havuzu firmaları devreye girmektedir. İnsan sağlığının korunması için elzem olarak görülen bakım uygulamalarının profesyonel firmalar tarafından yapılması ya da bu firmalarda yer alan uygulama yapacak olan kişilerin eğitimli personeller olarak bu işi gerçekleştirilmesi gerekir.

Bilgisi olmayan, tecrübesi olmayan ya da havuz bakımının önemini kavramamış olan kişiler tarafından yapılan havuz bakımlardan ötürü kullanıcıların zarar görmesi kaçınılmazdır.

Bu açıdan bakıldığı zaman havuz yapan firmalar Antalya genelinde oldukça fazladır. Ancak doğru firmayı seçmek için firmaların referansları ve müşteri yorumları kontrol edilmelidir.