Su Sporları

Su sporlarını seven oldukça fazla kişi vardır. Bazı kişiler su sporları sayesinde balıkların arasında zamanı unutup oldukça keyifli vakitler geçirir.

Su Sporları Çeşitleri ve Ekipmanları

Suyun altında veya üstünde yapılmış olan her türlü spor su sporu olarak adlandırılmaktadır. Su sporları bazen bireysel bazen ise takım halinde yapılabilir. Su içerisinde gerçekleştirilen sporlar oldukça fazladır. Fazla olduğu kadar pek çok kişi tarafından takip edilen sporlardır.

İşte suyun içerisinde gerçekleşen su sporları şu şekilde sıralanıyor;

 – Atlama

 – Kurtarma yüzücülüğü

 – Senkronize atlama

 – Su aerobiği

 – Yüzme

 – Waboba

 Olarak su altında yapılmakta olan su sporları bu şekilde sıralanabilir. Su üzerinde gerçekleşen spor sayısı da oldukça fazladır. İşte su üzerinde yapılan su sporları da şu şekilde sıralanmaktadır;

 – Kürek sörfü

 – Balıkçılık

 – Beyaz su raftingi

 – Badyboard

 – Dragon bot

 – Flyboard

 – Jet ski

 – Kano

 – Kürek

 – Rafting

 – Rüzgar Sörfü

 – Sörf

 – Su kayağı

 – Teknecilik

 – Uçurtma sörfü

 – Yatçılık

 – Yelken

su üstünde yapılan sporlar olarak sıralayabiliriz.

Sualtı sporları da oldukça fazla popülerdir.

Milyonlarca kişi sualtına meraklıdır ve bu sporu yaparlar. İşte sualtı sporları da şu şekilde sıralanmaktadır;

 – Serbest dalış

 – Sportif dalış

 – Sualtı atıcılığı

 – Sualtı fotoğrafçılığı

 sualtı sporları hakkında yer almakta olan bilgiler ise bu şekilde sıralanmaktadır.

Dünya Su Sporları Şampiyonası

Dünya su sporları şampiyonasının bir diğer adı FNA dünya şampiyonası olarak bilinmektedir. Bu şampiyona iki yılda bir düzenlenen bir şampiyonadır. Bu şampiyonada yapılmakta olan su sporları da şu şekilde sıralanmaktadır;

 – Dalma

 – Yüksekten Atlama. 27 metreden erkekler, 20 metrede sadece kadınlar atlıyor.

 – Açık su yüzücülüğü

 – Senkronize yüzme

 – Su topu

Dünya su sporlarında gerçekleştirilen sporlar hakkında yer almakta olan bilgiler bu şekilde sıralanmaktadır.

Türkiye’de Hangi Su Sporları Yapılır? Nerede Yapılır?

Su sporlarını seven oldukça fazla kişi vardır. Bazı kişiler su sporları sayesinde balıkların arasında zamanı unutup oldukça keyifli vakitler geçirir. Su sporları bir spor ve bir hobinin olmasının yanı sıra sağlık için oldukça faydalıdır.

Su sporlarının zihinsel ve fiziksel sağlığa oldukça büyük faydaları bulunur. Sağlığımızı korumak için doğru beslenmenin yanında kendinize uygun bir spor dalını da seçmeniz oldukça önemlidir.

Su sporları sayesinde eğlenerek sağlığınıza katkı sağlıyorsunuz. Kişiye inanılmaz derecede cesaret kazandırır. Ne kadar fazla dikkat çekici bir spor türü olsa bile herkes yapamaz. Bir cesaret ister.

Belirli bir eğitimden geçmek gerekir. Bu sayede kişi keyifli vakitler geçirerek hayatını da korumuş olur. Bu eğitimler bir hafta kadar sürebilirken bazen bir gün bile sürebiliyor. Ne kadar yaz aylarında yapılan bir spor olsa bile her mevsim yapılan spor dalları da bulunur.

Ülkemizde su sporları konusunda oldukça müsait yerlere sahiptir. Herkes kendine uygun bir yer bulabilir.

Ayrıca bütçesine uygun bir su sporu bulabilir. Ülkemizde nerelerde hangi su sporları yapıldığı hakkında bilgiler şu şekilde sıralanıyor;

Rafting

Su sporları denildiği zaman akla ilk olarak rafting gelmektedir. Akarsu turizmi yapılan her yerde bu spor yapılabilir. Bu adrenalin dolu spor gruplar hâlinde yapılan oldukça keyifli bir spordur. Türkiye’de su sporları dalında en popüler olanı raftingdir.

Türkiye’de rafting yapılabilecek yerler Manavgat, Çoruh, Fırtına Deresi, Köprüçay, Dalaman, Munzur Çayı. Buralar rafting yapmak için en uygun yerler arasında yerini almaktadır.

Rüzgar Sörfü

Tamamıyla rüzgar gücü sayesinde yapılan bir spor dalıdır. Dünyanın en eski su sporları arasında yerini almaktadır. Bu spor için bir hafta boyunca eğitim aldığınız takdirde tıpkı bir profesyonel gibi rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

Türkiye’de bu sporu Alaçatı’da ve Seferihisar gibi yerlerde rahatlıkla yapılabilir. Bu linkten rüzgar sörfü fiyatlarımıza bakabilirsiniz.

Kano

Kano tatlı sularda yapılan bir spor olarak bilinmektedir. Bu su sporunun eğitimi oldukça hızlı bir şekilde yapılabilir. Yarım saat boyunca size bu sporu nasıl yapılacağı hakkında önemli bilgiler verirler.

Sizde hemen kolay bir şekilde kano sporunu yapmaya başlayabilirsiniz. Kol kaslarını oldukça fazla geliştiren bir spordur. Ülkemizde ise Terkos gölü, Fırtına Deresi, Melen ve Sarısu gibi yerler bu sporu yapmaya oldukça müsait yerlerdir.

Bu linkten kano fiyatlarımıza bakabilirsiniz.

Dalış

Başka bir dünya için insanlar uzayı işaret ederler. Hâlbuki başka bir dünya denizlerin altında da yatmaktadır. Üstelik başka bir dünya arayışında olanlar için daha ulaşılabilirdir. Su altı oldukça fazla güzelliğin olduğu bir yerdir.

Yaz kış fark etmeden ülkemizin her yerinde bu spor kolaylıkla yapılabilir. Ülkemizde dalış sporları için müsait olan yerler Saros Körfezi, Kaş, Bodrum, Assos gibi yerlerdir.

Su Kayağı

Motorlu bir teknenin arkasında uzanan bir halata tutunuyorsunuz. Tekne ne kadar hızlı giderse sizde o kadar dalgalar arasında hızlı bir şekilde süzülüyorsunuz. Türkiye’de Bodrum Yalıçiftlik ve Antalya gibi yerler bu spor için oldukça fazla müsait olan yerler arasındadır.

Kürek Sörfü

Bir kürek ile ve sörf tahtası üzerinde ayakta durarak yapılan stand up paddle yani kürek sörfü oldukça keyifli bir su sporudur. Bu sporun çok fazla eğitimi bulunmuyor. Hemen hemen herkes bu keyif veren su sporunu deneyebilir. Eğer bu spor için gerekli malzemelere sahipseniz ülkemizin her yerinde kürek sörfü sporunu yapabilirsiniz.

Bu linkten kürek sörfü fiyatlarımıza bakabilirsiniz.

Stand Up Paddle da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça kolay bir şekilde öğrenilen sup paddle board yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da oldukça büyük önem taşıyor. Doğru malzeme seçimi sup board sporunun olmazsa olmazları arasında yerini almaktadır. Denge yüzgeci kullanmak paddle board sporunda oldukça önemlidir.

Bu sporu yapacak olan kişiler eğer iyi bir derecede yüzme bilmiyorsa güvenlik için mutlaka yüzücü yeleği takmak zorundadırlar. Kürek sörfü yapacağınız yer oldukça fazla dalgalı bir yere sahipse orada rüzgâr sörfü yapmak daha mantıklı olacaktır.

Stand Up Paddle çantasının içerisinde mutlaka kaymaz deniz terliği olmak zorundadır. Ayrıca içerisinde yemek bulundurulabilir.

Bu sporu yaparken seçeceğiniz ekipman oldukça önemlidir. Eğer profesyonel değil ve yeni başlayan hobi için bu sporu yapan birisi iseniz ekipman seçimi daha da önem kazanır. Çünkü yeni başlayanlar sup seçiminde daha geniş ve kalın bir model seçmelidir. Böylece daha rahat dengede kalarak bu sporun keyfini çıkartabilirler.

Stand Up Paddle sporunda en büyük sorunlarından biri güneş olabilir. Bu sporu yaparken güneşten koruyucu ekipmanları çantanızda bulundurun.

Jet-ski

Nerede olursa olsun hız yapmayı severler için bir spordur. Üstelik herhangi bir deneyime ihtiyacınız bulunmuyor. Kullanmaya başladığınız zaman hemen direksiyona adapte olacaksınız.

Adapte olduğunuz zaman bu sporun keyfine dalacaksınız. Bu sporu yapmak için 15 veya 30 dakikalığına jet-ski kiralayabilirsiniz. Her tatil yerinde bu su sporunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

Su Sporları Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Su sporları hakkında gerekli bilgiye sahip olduk. Şimdi ise bu saymış olduğumuz spor dallarından size en uygun olanını belirleyip hemen başlayabilirsiniz. Ancak bu seçmiş olduğunuz sporu oldukça verimli bir şekilde yapmak için gerekli ekipmanlara sahip olmalısınız.

Bu ekipmanlar spora göre farklı şekillerdedir. Mesela dalış için bir dalgıç kıyafeti ve bir tüp edinmeniz gerekmektedir.

Bu sebeple seçmiş olduğunuz su sporu için ihtiyacınız olacak malzemelerin bir listesini yapıp edinmek oldukça doğru olacaktır. Satın alacağınız ekipmanların kaliteli olması oldukça önemlidir. Çünkü kaliteli olan malzemeler oldukça uzun ömürlü olurlar. Kaliteli bir malzeme edinerek yapmış olduğunuz sporu oldukça konforlu bir şekilde yapabilirsiniz.

Eğer kendinize göre bir su sporu seçtiyseniz hemen mctpool.com’un online satış bölümünden kendiniz için en uygun su sporu malzemelerini en uygun fiyatlarla oldukça hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz. Burada her türlü su sporları ekipmanları mevcut durumdadır.

Burada çeşit çeşit şişme kano bulabilirsiniz. Üstelik şişme kano fiyatları son derece makul fiyatlarla satılır.

Şişme kanonun her türlüsüne burada ulaşabilirsiniz. Ekipmanlardan decathlon şişme kano haricinde aqua marina gibi dünyaca bilinmiş markalara ulaşabilirsiniz. Oldukça kaliteli ve sağlam olan aqua marina kanoları fiyat ve perfomans anlamında şişme kano decathlon ile rekabet halindedir.

Eğer kano sporunu yapacaksanız ve bir arkadaşınız ile yapmayı planlıyorsanız 2 kişilik kano malzemelerine buradan ulaşabilmeniz mümkündür.

Ekipmanların aracınızda ve evinizde çok yer kaplamasın istiyorsanız şişirilebilir kano çeşitlerine online mağazadan göz atabilirsiniz. El pompası ile şişirilebilir olması büyük avantaj sağlamaktadır. Tek kişilik kano fiyatları ile 2 kişilik kano fiyatları arasında pek bir fark yoktur.

Stand Up Paddle Board Nedir?

Stand Up paddle board bir başka ismiyle kürek sörfü için oldukça fazla malzeme dijital mağazada mevcut durumdadır. Eğer stand up paddle board yapma merakınız varsa en kaliteli malzemeler ile üretilen aqua marina markası stand up paddle board decathlon malzemelerine muadil olarak temin edebilirsiniz.

Ayrıca stand up paddle için oldukça kapsamlı malzemelere sahip olmak istiyorsanız şişme stand up paddle ürünlerini de yine aynı şekilde mctpool.com’un online satış mağazasından uygun fiyat ve garantili olarak temine edebilirsiniz. Board fiyatlarını kontrol ederek size uygun modeli seçebilirsiniz.