Sauna Yapımı Detayları ve Önemli Noktaları

Ufak bir şekilde imal edilmiş olan saunalar genellikle ahşap malzeme olmak üzere üretimi gerçekleşmektedir.

Sauna Yapımı Detayları ve Önemli Noktaları

Sauna yapımı ilk olarak sauna Orta Asya’da ortaya çıkmıştır. Daha sonra yaygınlaşmış ve tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Ufak bir şekilde imal edilmiş olan saunalar genellikle ahşap malzeme olmak üzere üretimi gerçekleşmektedir. İçerideki sıcaklığı arttırarak insanların bedenlerini rahatlatma amaçlı olarak imal edilen saunalar ayrıca solunum sistemini de rahatlatmak için mentollü ferahlatıcılar kullanılabilir.

Sauna Nedir?

Sauna ufak bir oda şeklinde üretilen ve içerisinde sıcaklığı arttırarak insanların vücutlarını rahatlatmaya yarayan ürünlerdir. Saunaların iç sıcaklığını arttırmak için özel sobaları bulunmaktadır. Ayrıca nefes almayı kolaylaştıran ve solunum sistemini rahatlatan bazı ferahlatıcılar da kullanılabilir.

Sauna kullanımı insan sağlığına çok faydası olan bir üründür. Bu anlamda sauna nasıl yarar sağlar sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Kasların gevşemesini sağlarken, kan dolaşımını da arttırmaktadır. Gözenekleri açan ve kilo vermeye yardımcı olan saunalar artık günümüzde ev saunası şeklinde de üretimi gerçekleşmektedir.

Bu sayede kişiler evlerinde hem rahatlamak hem de faydalarından yararlanmak için evlerine sauna imalatı yaptırarak sauna odası keyfini her daim ulaşabilir konforunu yaşarlar. Ayrıca kişiler evlerinde keyifli dakikalar geçirme fırsatı da yakalamaktadır. Buna bağlı olarak günlük yaşamın stresinden uzaklaşabilecek konfor alanları yaratmış olurlar.

Sauna İmalatı

Günümüzde sauna evlerine sauna yaptırmak isteyen kişiler sauna nasıl yapılır sorusunu çok sık sormaktadır. Saunalar isteyenler için evlere özel olarak imal edilir. Evlerinizde sauna olmasını isteyen kişiler eğer uygun yerleri var ise kolaylıkla sahip olabilmektedir. Bu anlamda sauna yapımı aşamaları şu şekilde gerçekleşmektedir.

 • İlk olarak evlerde bulunan alanlar uygunluk bakımından değerlendirilmektedir. Sauna ölçüleri alınır. Daha sonra ise sauna modelleri bakılır ve isteğe uygun model belirlenir.
 • Sauna tiplerine göre belirleme yapıldıktan sonra ev tipi sauna yapımı işlemine başlanmaktadır.
 • Ahşapların ve seçilen diğer özelliklerin monte edilmesi, sauna yapımında kullanılan malzemelerin tamamlanması işlemi yapılır. Bu işlem aynı zamanda dekorasyon kısmını da içermektedir.
 • Daha sonra periyodik bakım hizmetlerinden kullanıcılar ekstra hizmet alabilmektedir.

Sauna Yapım Ekipmanları

Evde sauna yapımı için kişiler pek çok araştırma yapmaktadır. Sauna yapılırken bazı ekipmanların mutlaka bulunması gerekir. Bu ürünler sedir tahtaları, fayans, ışık, sauna kapısı, ısıtıcı, yansıtıcı folyo ekipmanları olmaktadır.

Bu ürünler sauna yapımında mutlaka olması gereken yardımcı ekipmanlar olmaktadır. Özellikle sedir tahtalar diğer ahşap malzemelere göre daha uzun süre dayanıklılık sağladığı için tercih edilmektedir.

Fayanslar döşemelerde kullanılan ürünlerdir. Dekorlar için ise ışıklar tercih edilir. Özellikle aydınlatma sistemi için bu ışıklar çok önemli olmaktadır. Isıyı sauna içerisine tutmak için sauna kapısının önemi de oldukça büyüktür.

Saunanın yapımında gerekli ekipmanlardan bir diğeri de ısıtıcılar olmaktadır. ısıtıcılar saunalar için olmazsa olmaz ürünlerdir. Saunanın ortamını ısıtmak için gerekli ısıtıcılar da son derece gereklidir.

Sauna odasına giriş için kullanılan kapılar özel temperli camlardan seçilmelidir. Kapı saunanın en önemli ekipmanlarından biridir.

Sauna Yapımı

Evde sauna yapımında ilk olarak saunanın yapılacağı alan belirlenmelidir. Belirlenen alan sauna imalatında uygun mu, sauna tavan yüksekliği ne kadar olmalı gibi sorular cevaplandıktan sonra saunanın tasarımına karar verilir. Saunanın hangi tarz ve renkte yapılacağı, hangi özelliklere sahip olacağı konuşulduktan sonra inşaat işlemine başlanmaktadır. Bu sırada yan duvarlar dahil olmak üzere gerekli olan her yerin ölçüsü titizlikle alınmalıdır.

Saunanın yapımında aksesuarlar da kullanılır. Bu aksesuarlar sauna keyfine görsellik katmaktadır. Bu ürünler sauna kullanımına verimlilik katacak ürünler de olmaktadır.

Bu aksesuarlar çok çeşitli olmakla beraber en önemlileri kova, saat, higrometre, kepçe, termometre, ışık, askılıklar, havlu sepetler olmaktadır. Bu aksesuarlar aynı zamanda saunada görsellik de oluşturmaktadır.

Sauna Yapımında Aksesuarların Faydaları

Aksesuarlar saunalar için büyük önem taşımaktadır. Sauna imalatında yaklaşık olarak aksesuarların hepsi, kullanılmakla beraber tüketicilerin isteklerine göre de imalatı gerçekleşmektedir. Aksesuarlar tek parçadır. Aksesuarlar ve özellikleri şunlardır:

 • Kova: Aksesuarlar arasında kovalar su sızıntısını önlemede yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda suyun taşınması gerektiği zamanlarda da kolaylık sağlamaktadır.
 • Kokular: Kokular hoş bir görünüm sağlarken güzel bir koku yaymaktadır. Ayrıca ahşap kokusunu da bastırarak kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Saat: Sauna içerisinde ne kadar süre kalındığını göstermektedir. Ahşaptan yapılan kum saatleri yüksek sıcaklıktaki saunalar için uygun olmakla beraber diğer saatler uygun değildir.
 • Higrometre: Nem oranını ölçmektedir.
 • Termometre: Sıcaklık oranını ölçmeye yardımcı olur.
 • Işıklar: Kişilerin isteğine göre kullanılan dekor ürünüdür.
 • Havlu askıları ve sepetler: Saunada kullanılacak havluların düzenli gözükmesi için tercih edilir.

Sauna Yapımı Fiyatları

Sauna yapım fiyatları saunanın yapılacak olan alanın büyüklüğüne göre ve içerisinde kullanılacak malzemesine göre değişkenlik göstermektedir. Sauna içerisinde farklı ve çeşitli aksesuarlar kullanılmaktadır. Mecbur kullanılacak ürünlerin yanı sıra isteğe bağlı kullanılacak pek çok aksesuar da bulunur. Ürünlerin kalitesi, büyüklüğü, işlevi gibi çeşitli faktörler de ev sauna yapımı fiyatları için çeşitlilik arz etmektedir.

Saunanın yapımında kova, kepçe, termometre, ısıtıcı gibi pek çok ürün kullanılmaktadır. Bu malzemeler için pek çok ham madde ve model seçenekleri bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bir inceleme sonrasında sauna yapımında kullanılacak aksesuarlar karar verilmektedir.

Daha sonra ise saunanın fiyatları hakkında detaylı bilgiler alınmaktadır. Bu konuların hepsi birlikte değerlendirilerek doğru profesyonel firmalar tercih edilmelidir. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan kullandığı ekipman ve cihazlarda sertifika sunabilen firmalar tercih edilerek riskler azaltılmalıdır.

Sauna Çeşitleri Nelerdir?

Sauna modelleri kişilerin tercihlerine göre karar verilmektedir. Sauna tasarımında kişiler özgür olmakla beraber alanının işlevselliğine göre de karar vermesi gerekir. Doğru malzeme seçimi ve iç tasarımdan sonra ev tipi saunalara sahip olabilmek mümkündür.

Bu amaç doğrultusunda ilk olarak evlere gelinerek detaylı incelemeler yapılır. Daha sonra ise kullanıcıların talepleri dinlenmektedir. Bu işlem sonrasında planlama aşamasına geçilerek özellikler belirlenir ve alana uygun olup olmadığına karar verilir.

Evlerde yapılacak saunalar için pek çok model bulunmaktadır. Klasik veya modern saunalar ile beraber kendi alanlarına uygun farklı saunaları da tercih etmeniz mümkündür.

Bunlarla beraber saunalar farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Sahip oldukları bu özelliklere göre de çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Sauna çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ahşap Saunalar
 • Kuru Saunalar
 • Islak Saunalar
 • Modern Saunalar
 • Bio Saunalar
 • Ozon Saunalar
 • İnfrared sauna

Bu sauna çeşitlerinin hepsinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Kişilerin istekleri ve beklentileri doğrultusunda sauna çeşitlerinden istedikleri tercih edilerek imalatı yapılmaktadır.Sauna dışında buhar odası da alternatifler arasındadır.